Subota, Rujan 23, 2017

H18

Poruka
 • EU e-Privacy Directive

  Djurdjevac.eu koristi kolacice za pruzanje boljeg korisnickog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglasavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vasem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice djurdjevac.eu slazete se sa koristenjem kolacica. Za nastavak pregleda i koristenja web stranice kliknite na "Slazem se".

  View e-Privacy Directive Documents

Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

KOLUMNE - Dado Vuks

most people sayDanas, kad sa skoro svakog LED tv-a vrište narodnjaci, kad se moral mjeri po tome koliko si blizu zaštite vladajuće strukture, dok nam je valuta toliko vrijedna da se decimalnim mjestima mjeri vrijednost kune nasuprot neke održive svjetske valute, gdje je domoljublje postalo duboko precijenjena i jako loše definirana riječ, a riječ dom se veže sve više samo za poklike na stadionima o kojima naknadno bruje mediji u negativnom aspektu, kako shvatiti bit i vratiti iskonsku dobrotu u ljude u kojima je napaćenost i depresija postala ucrtana u DNA mapu svakog stanovnika ove naše zanimljive i nadasve prirodno prekrasne zemlje.


 

Ova regija je postala oksimoron za svaku kombinaciju ljepote i zadovoljstva, i na drugoj strani svega onog čega se ljudi iskonski plaše. Sjećam se svojeg djetinjstva, stare LADE Nive i odlazaka po špeceraj u Mađarsku, to su nekako bila vremena kada sam smatrao da je normalno da neki imaju, neki nemaju, mislio sam da su to sve odnosi koji nastaju zato jer se neki ljudi više trude od drugih - tako su me učili. Mislim da je old school odgoja nesvjesno radio na sistemu da se razvija u djeci strah kako bi razvili neku zamišljenu auru, koja ukoliko djeca budu dobra - a to se izazivalo nekim malo drastičnijim odgojnim mjerama, da će onda stavljanjem istog djeteta na pravi put ta ista aura od malog čovječuljka napraviti dobrog i dobrostojećeg radnika, građana koji će biti visoko moralan, educirana i socijalno prihvatljiv, i sveopće dobar , te da će dobro živjeti i biti imućan. Na krilima ovog odgoja, a ja sam generacija 80'-tih, teško je prihvatiti i pomalo razumjeti ovaj veliki razmak između današnjeg izmišljenog morala u našoj dragoj državi i tako baziranog odgoja.

Zašto se vraćam u povijest, pa mislim da je određenost nekog sustava, ustvari odjek načina odrastanja generacije koja vodi državu. Ovo je jedno zanimljivo polje razmatranje naše sadašnjosti jer morate primijetiti da državu sada vode ljudi iz pedesetih ili šezdesetih godina prošlog stoljeća, ovo je old schol koji je prošao 3 sistema i savladao preobraćenje  morala i to su magistri savladavanja sistema i ne čudi me da smo u banani, takvo iskustvo je nemoguće steći učenjem, to iskustvo vođenja države danas, a prolaskom kroz toliko mijenjanih sistema unutar istog teritorija - je čudo, na svijetu to ni jedna država nema. Država nam je stara 25 godina, a civilizacijski smo u tih 25 godina dostigli jednu Francusku u statusu, možda ne u financijskom smislu ali mi Hrvati smo evoluirali ubrzano, morali smo.

intellectualsZašto analiziram na ovaj način, jednostavno - intelektualizam je izgubio na cijeni, došlo je do inflacije mozga, ušli smo u sumrak modernog intelektualizma iz samo jednog razloga - kapitalizam. Zašto kapitalizam? Razlozi su jako jednostavni , čini mi se da su se prije intelektualci smatrali stupovima društva, mislim da su se cijenile više vrijednosti koje su bile sticane kroz muku, znoj i teško učenje, znanje je bilo manje dostupno - nije bilo wikipedije, nije bilo googlanja, nije bilo e-liječnika, nije bilo e-pravne pomoći, e-vučne službe - ako si htio znanje trebao si ići u centre znanosti (fakultete) i vraćati se sa naučenim znanjem u manje sredine, tj. doma.

Danas, evo osobno sam diplomirao na jednom dobrom sveučilištu, naučio sam koliko sam smatrao da je dovoljno da pokrijem jednu znanstvenu stranu, naučio par stranih jezika, stekao iskustvo, upoznao ljude koji će kao danas oni pedesetostolječnjaci iz ranijeg teksta, voditi ovu državu, intelektualce koje jedu sustavi, i mislim da sam za jednog osamdesetostolječnjaka završio uspješno svoje akademske godine i onda REALLITY CHECK. Nakon završetka faksa, nakon odlaska na posao kako bi svoj entuzijazam i znanje upotrijebio u poboljšanje društva, sebe, obitelji, shvatiš nakon jednog vremena ... da te pojeo kapitalizam. Spona ovog pasusa sa prijašnjim je jednostavna, u današnjem društvu kapitalist , kao i u ranijim razdobljima feudalist , ima mogućnost da u masi nesretnih mladih ljudi željnih dokazivanja izabere, ne dovoljno pametnog , ne dovoljno educiranog, nego bilo koga - zašto? Jer je intelektualac preskup i prezahtjevan jer misli.

stroj za odljev mozgaDanas kapitalist izabere onoga koji još nije završio školovanje, danas izabere onog koji dugo nema posao, danas izabere trojicu za cijenu jednog, zašto? Jer su ljudi postali jeftini, egzistencijalno podobni i kreditno prilično opterećeni, pa zašto i ne bi, mora racionalizirati svoje troškove . I šta se dogodi, realnost znanja postane sumrak modernog intelektualizma, zašto? Pa zato jer je relanost jeftinog čovjeka postala bitnija od skupog znanja koje je svuda dostupno. Bole vas, recimo leđa, naravno google i ukucate ''bol leđa'' dobijete savjet liječnika, lijek i dobro da vam ne ispišu automatski recept, pa kako će netko mlade liječnike smatrat ozbiljnim intelektualcima kad kvazi-google doc. ima rješenje za sve probleme, jedina je sreća našeg društva da većina starijih bakica ima naviku mjeriti tlak kod doktora opće prakse i ima dosta siromašnih ljudi koji se griju u ambulantama inače bi ambulante bile prazne poput stadiona u HNL-u.  Da se odmah nadovežem, čuo sam i razlog zašto naši stadioni nemaju grijane sjedalice - razlog je da bi svi iz tramvaja i ambulanti prešli na utakmice i ne bi mogli do kasnih sati isprazniti stadione poslije utakmice, to je samo šala na naš ekonomski sustav koji sigurno nešto i govori, ali da ne izgubim nit.

Današnje društvo pati od apetita za kvalitetnim, fali onaj osjećaj divljenja pametnim ljudima, sjećam se kako su me prolazili trnci kada sam išao gledati utakmicu Dinama gdje su igrali „dečki s ..TV''  to nam je bio pojam, današnji klinci ako im se ne sviđa kako igraju igrači, prebace na playstation  i odigraju s istim ekipama na high definition utakmicu, vide igrače i kako bi to ustvari trebalo izgledati, a osjećaju se kao da se ti kepci iz igrica moraju diviti njima jer upravljaju njima ... Sve je naopako.

intelektualacZašto je onda kapitalizam uništio intelektualca, zato jer će od današnjice nadalje sve biti mjerljivo samo u jednoj valuti a to je uspjeh stvoren novcem, zato jer djeca neće imati kvalitetne idole koji su uspjeh stekli znanjem i sposobnostima, zato jer će glazba i glazbenici biti izmišljani na The Voice-u , X-factoru i ostalim stvori-me danas show programima, a neće biti zvijezda koje stvara masa, i zato jer ćete novcem morati kupovati ljubav djece koja će na Internetu ili TV-u moći doći do svake informacije koju će onda htjeti naplatiti, ali zbog masovnog kapitalizma će shvatiti da se toga nisu prvi sjetili i da je svijet ispred njih, tada će doći do sigurne depresije i osjećaja manje vrijednosti, ali imamo sreće da još odgajamo djecu kako su nas učili malo jačom stegom i konzervativnije jer iduće generacije koje će dizati naše društvo će biti neizbježno društvo koje će ili donijeti totalni sumrak intelektualizma ili će se izdići iz moralnog sumraka i znanjem osvajati svijet, svakako se nadam da će se dogoditi ovo drugo.

Da bi shvatili sve što sam mislio prenijeti ovaj tekst jedne naše odlične rock grupe (HP) govori puno :

,,Na ovim prostorima, na ovim prostorima
bas lijepih stvari ima, na ovim prostorima

imamo pjesme od kojih duša se steže
imamo gluposti dokle pogled ti seže
imamo žitna beskrajna polja
ali i gladnih koliko te volja

imamo dušu ko aerodrom
I dobar osjećaj za loptu
urođen strah od propuha
imamo najsočnije psovke

Imamo nova kola radi dojma
imamo stav i kad nemamo pojma
dovoljno mržnje, dovoljno inata
za bar još dva, tri rata

na ovim prostorima, na ovim prostorima
baš lijepih stvari ima, na ovim prostorima

specijalitet mog kraja
Je sve ono što razdvaja
Ako si rođen van okvira
Ovdje nećeš naći mira
crkveno se zvono čuje
priziva nove oluje

na ovim prostorima, na ovim prostorima
baš svega ima, na ovim prostorima''

Sretni i zdravi bili.

 

Share on Facebook
comments

Miljenko Šestak

Nova vijest

Još pozdrava iz svijeta robota!

Još pozdrava iz svijeta robota!

Prvo nešto iz prošlosti. Znate li da se roboti prvi puta spominju negdje već oko 7. stoljeća prije naše ere.... I to na Zapadu u grčkom mitu o Talosu brončanom mehaničkom kolosu koji je čuvao otok Kretu od mogućeg nepoželjnog upada. Mehanički je brončani kolos mogao uništavati ljude i brodove...

Opširnije...

Izlet u robosvijet

Izlet u robosvijet

Čuli ste već za tri zakona robotike Isaaca Asimova?! Vjerojatno ste čuli.... Ipak, podsjetimo ih se i promislimo o njima. Godine 1942., književnik Isaac Asimov utemeljuje, u svom djelu Runaround, tri zakona robotike: Robot ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se...

Opširnije...

Put u svemir

Put u svemir

Jednom davno davno… 3. srpnja 1947. pokraj gradića  Roswell u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko evidentno se srušila letjelica čiji su tragovi ostavili jednu od najvećih zagonetki 20. stoljeća. Različita nagađanja o tome koje je porijeklo srušene letjelice stvorila su urbani mit...

Opširnije...

Tvrdoglavo nerješiva pitanja o preobrazbama duha

Gdje se (ne) nalazi duša? Promišljanje o izvoru života (ili mladosti)…. Složimo li se oko toga da svatko od nas ima specifičan samosvojstven osjećaj da mu se samosvijest nalazi u glavi točno na području prednjeg čeonog režnja, iza očiju, tada se pozivamo i na činjenicu da sebe doživljavamo...

Opširnije...

(Ne)Postoji li duša? Razmatranje o strahu od smrti….

Sofioterapija (sophiotherapy) - Tvrdoglavo nerješiva pitanja o preobrazbama duha  Pretpostavimo li da sasvim izvjesno znamo da je barem jedan dio nas besmrtan ili barem trajan sve ostalo u našem životu bilo bi mnogo lakše i sve bismo tegobe mnogo jednostavnije podnosili. Osobno iskustvo...

Opširnije...

Stela Kolar

Nova vijest

Dudek i ja, prijatelja dva

Dudek i ja, prijatelja dva

Ljeto je počelo i treba odlučiti kuda na more i da li u hotel, kamp ili još najbolje kod nekog prijatelja ili rodbine koji te nikada neće odbiti. U nedoumici kuda krenuti odlučila sam glavu razbistriti na selu. Dok se moji prijatelji već protežu na suncu uz obalu mora ja sam spakirala kofere i...

Opširnije...

Kao Juda

Kao Juda

Kada je Juda Iškariotski poljubio Isusa u obraz i izdao ga za 30 zlatnika, pitam se kako se točno osjećao u tome trenutku, u svojoj koži? Može se nagađati, ali jedno je sigurno, kada je Isusu darovao izdajnički poljubac smrti njegov um je bio pomućen pohlepom za novcem do te mjere da više nije...

Opširnije...

Ogledalo, ogledalce moje reci mi, istina što je?

Ogledalo, ogledalce moje reci mi, istina što je?

Ogledalo, ogledalce moje, reci mi istina što je? Što to vidiš bolje od nas koji se ogledamo u tebi ? Dok ogledalo mudro šuti, čuva tolike priče koje nikada neće biti ispričane. Ogledalo zna i vidi sve već na prvi pogled. Prepoznaje namještene osmjehe i uvučene trbuhe ali uvijek strpljivo i...

Opširnije...

Sveti Valentine, čuj me!

Sveti Valentine, čuj me!

O sveti Valentine vjerujem da nisi mogao ni slutiti kada si bio još ovdje kako ćemo slaviti tvoj dan. Sigurno se smješkaš s nebesa kada nas gledaš u Valentinovskoj euforiji i laska ti što smo taj 14. veljače nazvali - Valentinovo, po tebi dragi svećeniče i mučeniče. Odsjekli su tvoju svetu...

Opširnije...

Johnnie Walker

Nova vijest

Imamo Hrvatsku! Ili koliko imamo Hrvatske?

Imamo Hrvatsku! Ili koliko imamo Hrvatske?

Tvrdnja IMAMO HRVATSKU je činjenica i nepobitna istina, ali kakva? Da je stvorena tek sada u Domovinskom ratu, je najgrublja povijesna laž i uvreda generacijama hrvatskih velikana koji su je gradili i davali joj ona integrativna obilježja kroz povijest, da je od plemenskih skupina, preko naroda izrasla...

Opširnije...

O biranju ključnih državnih dužnosnika ili kako se promiću i štite interesi zemlje

O biranju ključnih državnih dužnosnika ili kako se promiću i štite interesi zemlje

Sukladno članku 45. U S T A V A REPUBLIKE HRVATSKE (pročišćeni tekst, Ustavni sud Republike Hrvatske, 15. siječnja 2014.): „Hrvatski državljani s navršenih 18 godina (birači) imaju opće i jednako biračko pravo u izborima za Hrvatski sabor, Predsjednika Republike Hrvatske i Europski parlament...

Opširnije...

Pouke iz povijesti

Pouke iz povijesti

„Historia est magistra vitae“ – Ciceron i  „Tko ne uči iz svoje povijesti, prisiljen ju je ponavljati“ dvije su poznate izreke, koje me iznova motiviraju zaviriti u našu prebogatu šumarsku povijest, stručno i kulturno nasljeđe. Ove godine šumarska struka obilježava 250 godina...

Opširnije...

Gospodarski "uspjeh" ove vlade

Gospodarski "uspjeh" ove vlade

Izbori su pred nama. PR-ovci dolaze na svoje. U izbornoj kampanji dopuštena su svakojaka lupetanja. Đapić je jednom odgovorio na upozorenje novinara na jednu njegovo predizborno obećanje: Nemojte me za to prozivati, to sam rekao u predizbornoj kampanji. Originalan je bio i Ivo Banac na ministarskom...

Opširnije...

O obitelji i nekretninama

O obitelji i nekretninama

Obitelj nije samo prirodni i temeljni oblik ljudske zajednice. Ona je u našim uvjetima presudni oblik opstanka pojedinca i društvene zajednice. Svjedoci smo osmišljenog relativiziranja njezinih funkcija, nastojanja brzog razbijanja i napuštanja obitelji mladih naraštaja. Sve to u interesu kapitala...

Opširnije...

Đuro Janči

Nova vijest

Osvrt na život i djelo prof. dr. IVANA FUČEKA D.I.

Osvrt na život i djelo prof. dr. IVANA FUČEKA D.I.

U prigodi svečane proslave DIJAMANTNOG JUBILEJA - 60. godine svećeničkog života i MLADE MISE održane u Navečerje Uznesenja Blažene Djevice Marije 1955. godine prof. dr. Ivan FUČEK D.I. danas slavi najljepši jubilej u ozračju svetkovine Sv. Jurja mučenika, zaštitnika i patrona đurđevečke...

Opširnije...

Katolička akcija - pokret hrvatske mladeži, žena i muževa

Katolička akcija - pokret hrvatske mladeži, žena i muževa

U drugoj polovini 19. stoljeća dolazi do gospodarskog i društvenog preokreta uslijed progresivne industrijalizacije hrvatskog društva. Novi izumi i strojevi sve više zamjenjuju radnika, uništava male obrtnike.

Opširnije...

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“ GRAD ĐURĐEVAC 2015. Naslovljeno na: GRAD ĐURĐEVAC gosp. Martin MAHOVIĆ Stjepana Radića 1 ĐURĐEVAC

Opširnije...

Ja nisam CHARLIE HEBDO!

Ja nisam CHARLIE HEBDO!

SLOBODA GOVORA i SLIKOVNO IZRAŽAVANJE ne može biti NEOGRANIČENA, zaogrnuta floskulom “ljudskih prava i tolerancije“. TKO TO IMA PRAVO da kroz umjetnost i satiru - KARIKATURU vrijeđa vjeru jednog naroda... KARIKATURA svojim likovnim i jezičnim izričajem šalje najjaču poruku o izokrenutim...

Opširnije...

Dado Vuks

Nova vijest

Reallity check – Croatia 12 points

Reallity check – Croatia 12 points

Razmišljam evo već para dana o istoj temi i nikako se ne mogu oteti dojmu da ovaj naš životni ciklus, pogotovo u Hrvatskoj, postaje sve više virtualni vir pokušaja i pogrešaka življenja nego stvarno kvalitetan način života. Nekoliko razloga me navelo na razmišljanje o ovoj temi, bez obzira...

Opširnije...

Podravske čakule

Podravske čakule

U svijetu državnih mostova, gradskih neovisnjaka i sveopće društvene histerije za izborom najboljih kandidata za ubiranje državne platne rente i odlučivanju o najbitnijim državnim temama - moram se osvrnuti hijararhijski, od državno bitnih tema do najvažnijih podravskih mlekarskih tema. "Plaćajmo...

Opširnije...

Nijansa laži, slamka spasa i zraka nadanja

Nijansa laži, slamka spasa i zraka nadanja

Vjera u bolje sutra dolazi iz duboke laži prema sebi, jer kada bolje promislite oko svake svoje pozitivne misli koja vas pokreće svaki dan koji provedemo nadajući se da ova vjera za boljim sutra postoji dolazite do frapantnog zaključka da ustvari, bolje sutra je samo doslovna fraza koju sami određujemo...

Opširnije...

Prolaznost – Transorieta

Prolaznost – Transorieta

Rijetko tko od nas se zapita za svrhu postojanja, za smisao svega i dali je život samo transcendentalno stanje uma iz neke druge dimenzije, jer svijest rijetko tko može shvatiti. Morbidnost života je da osjećaj prolaznosti  u nama pobudi ili maksimalnu agresiju za uspjehom ili želju da se život...

Opširnije...

Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

Danas, kad sa skoro svakog LED tv-a vrište narodnjaci, kad se moral mjeri po tome koliko si blizu zaštite vladajuće strukture, dok nam je valuta toliko vrijedna da se decimalnim mjestima mjeri vrijednost kune nasuprot neke održive svjetske valute, gdje je domoljublje postalo duboko precijenjena i...

Opširnije...

Povijesno-kulturni sadržaj

Podravske širine

Župa svetog Jurja mučenika u Đurđevcu

 • Svete mise od 09.07.2017. - 16.07.2017. Nedjelja, 09. 07. 2017. – 14. NEDJELJA KROZ GODINU           10:00 – ŽUPNA; Marija i Đuro, Marija i Ivan Janči           10:00 – KRŠTENJE...
 • Glasnik župe svetog Jurja br. 201/17 Br. 201/17*09.07.2017.*14. NEDJELJA KROZ GODINU     „U ono vrijeme reče Isus: Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da,...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Najnovije kolumne

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Copyright © 2017 Đurđevac - Rooster.City. Sva prava pridržana.
Joomla! je Free Software objavljen pod GNU/GPL Licencom..