Subota, Rujan 23, 2017

H18

Poruka
 • EU e-Privacy Directive

  Djurdjevac.eu koristi kolacice za pruzanje boljeg korisnickog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglasavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vasem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice djurdjevac.eu slazete se sa koristenjem kolacica. Za nastavak pregleda i koristenja web stranice kliknite na "Slazem se".

  View e-Privacy Directive Documents

Reallity check – Croatia 12 points

KOLUMNE - Dado Vuks

Orešković - KaramarkoRazmišljam evo već para dana o istoj temi i nikako se ne mogu oteti dojmu da ovaj naš životni ciklus, pogotovo u Hrvatskoj, postaje sve više virtualni vir pokušaja i pogrešaka življenja nego stvarno kvalitetan način života. Nekoliko razloga me navelo na razmišljanje o ovoj temi, bez obzira što svatko od nas ima cikluse dobrih i loših životnih faza, ali ne mogu se oteti dojmu da ovo naše Hrvatsko porijeklo, kao da nas tjera da u sred najveće krize postajemo još više samodestruktivni, što psihički i što je opasnije fizički .


 

Ne želim da u mojem pisanju vidite neki globalni defetizam ali znam da se svaki stanovnik Lijepe naše puno put zapitao ,,što ja tu još radim'' ili ,,gore ne može, pa neće ni ovo zauvijek trajati'' ili ,,pa susjedu je gore od mene, nama nije naj-haj, ali nije nam ni loše toliko'' ili ,, gledam kako žive afrikanci pa mi smo još Hollywood za njih, što se mi žalimo''. Bit priče je da kod nas i nije toliko loše koliko mi ne znamo kako je ustvari kod nas. Samodestrukcija ljudi mislim da počinje od samog odgoja, tj. školovanja. U našim školama od osnovne do srednje, od srednje do faksa redovito vas pokušavaju smanjiti, napraviti vas jednim malim nevažnim pojedincem koji mora slijepo slušati umjetno stvorene autoritete (učitelje, profesore, odgojne savjetnike, svećenike, časne sestre, odgajatelje , itd…), moje pitanje u ovom cijelom ciklusu izgrađivanja osobe je ZAŠTO ?

Hrvatski obrazovni sustav našu djecu postavlja od malih nogu da budu potlačeni , s tuđim mišljenjem u svojoj glavi, sa represivnim ciklusom lomljenja volje i bez bilo kakve mogućnosti da se pametno dijete izdvoji od mase i iskoristi neku svoju posebnost, a svako dijete ima neku posebnost – za koliko ih znate da se posebnost otkrila prije fakulteta, ako i onda – jer se do onda nakon toliko ovakvog ispiranja mozga dijete povuče u sebe da talent nestane. Svaka čast obiteljima koje ustraju na darovitosti svojeg djeteta, ali u ovom užurbanom životu – djeca su sve manje s roditeljima i sve više prepuštena ovom istom obrazovnom sustavu koji guši svaku i najmanju mogućnost da dijete uz osnovni kurikularni sustav nešto više postigne. Kreativnost se guši presingom, zadovoljstvo se guši presingom, prosperitet se guši neshvaćenošću za posebnost, a na vrhu svega je da bilo kakvu mogućnost napredovanja guši nezadovoljstvo profesora, učitelja i odgajatelja zbog nedovoljnog valoriziranja njihovog rada gdje rade posao bez obzira vole li ga ili ne, samo da bi osigurali osnovnu egzistenciju za sebe i svoju obitelj, kako od takvog čovjeka očekivati bilo kakvu inicijativu da tvoje, moje ili bilo čije dijete uzme sa strane, pokloni mu dodatnu pažnju i prepozna talent u svakom od malih genijalaca. To je u ovom sustavu nemoguće .

Ovaj proces uzrokuje našu duboku podijeljenost u društvu na koju se svi zaklinju da ne postoji, zbog nerealnih očekivanja od jako loše posloženoga sustava dolazi do odlijeva mozgova, zbog odlijeva mozgova moramo trpjeti teze da država postaje uspješnija zbog puno manjeg broja nezaposlenih . Bit svega je da velika laž sustava može biti skrivena kroz statističke podatke, ali navedena samodestruktivnost ljudi se očituje u svakodnevnom životu puno više od mogućnost da se podaci kamufliraju kroz loše posložene analize da je otišlo 5000 liječnika, ali se uselilo 5000 ljudi iz Bosne, Albanije i Rumunjske sa 3 razreda osnovne škole – pa onda je odljev ljudi nepostojeći, a da ne govorim da onda nemamo ni nezaposlenih jer 5000 nezaposlenih doktora koji su otišli su obrisani sa zavoda, dok ljudi koji su uselili i zatražili ekonomski azil i ne idu na biro, pa onda kako ne bi došlo do podijeljenosti u društvu kada imamo dva viđenja iste situacije – paradoks .

Sama nezaposlenost je fantastična pojava u našem društvu gdje se podijeljenost može vidjeti i više, s jedne strane ekonomska moć nam je na potencijalu 10/10, a trenutna situacija je 02/10, tendencija rasta nam je 16/10, a iskoristiti ćemo 01/10 … s jedne strane ljude imamo na zavodu koji bi ubili doslovno za posao, s druge strane slušamo priče da ljudi ne žele raditi bilo što i da smo zato zapeli sa nezaposlenošću .

Dođemo do umirovljenika, opet podjela, ma ne na dvije strane na dvadesetdvije strane, ljudi odgajani u komunizmu, neki i prije, odrastali u socijalizmu, završavali karijere u divljoj demokraciji i mirovinu dočekali u teškom kapitalizmu. Toliko doktrina u zapadnoj Europi nema u 400 godina, kod nas je to sve kompresirano u 60 godina. Mogu na svojem primjeru pokazati paradoks našeg društva, učenih normi, prihvaćanih pravila – rođen sam u komunizmu, sustavu represije,male slobode govora i vrlo visoko dignutih lažnih ideala o stvarnosti koja nas okružuje, zajedničkoj imovini, radnim akcijama partije i kompanjona i pogledom na radna mjesta koja traju 35 godina bez promjene i sa svim mogućim socijalnim beneficijama koje socijalističko društvo može podariti, odrastao sam uz ovakvu misao jer za drugu nisam znao, školovao se do 6. ili 7. razreda u ovakvom sustavu sa Titovom slikom iznad učiteljičinog stola, sa striktno definiranim pravilima rada i sa čeličnom disciplinom „ravnala po prstima i kredom u glavu, ako nisi dobar procesom“ i svi smo odrastali u istim odijelcima kako bi svi bili jednaki, nosio sam pionirsku kapu i vele da sam se zakleo na vjernost Titu još kao limač bez obzira što je umro par godina prije. I onda nakon toga totalni preokret, generacija pionira sada skuplja sličica policajac, branitelja i ZENGI, kao ponosa naše borbe da se ocijepimo od ovog sistema za koji su nam govorili da je fantastičan, sada 7 zemalja postaje svaka zasebno, oni koji su bili naši na Olimpijadi igraju protiv nas, i borba za samostalnost uz najveće užase pratimo na crno bijelim i li sada već kolor televizorima sa katodnim cijevima dugačkim ko veš mašina, ali sa sramom da smo nosili istu kapicu kao pioniri kakve imaju sada oni isti divljaci koji nam ruše državu. Osamostalili smo se, dobili demokratski sustav, novi način razmišljanja i sve što smo učili početkom osnovne škole, sada u srednjoj školi nije točno i učimo ispočetka, norme u školi su slične jer profesori koji su radili u prijašnjem sustavu su i sada u obrazovnom sustavu, ali im je zabranjeno da metode ravnalo po prstima i kredom u glavu koriste jer sada to više nije socijalno prihvatljivo i počinju se uvoditi nulte stope za nasilje, tako da procesi po prstima i kredom u glavu koju smo savladali kao strah od profesora zamjenjuje psihički teror koji je dozvoljen jer nema fizičkog uznemiravanja učenika. Znači, ne smije se više djecu fizički zlostavljati, ali se smije djecu kažnjavati lošim ocjenama u totalno ne sređenom sustavu ocjenjivanja gdje subjektivnost profesora odražava trenutnu ocjenu znanja i naravno, svi se mogu oblačiti kako hoće jer se sada više cijeni individualnost nego grupna identifikacija društva… osim na kraju srednje i osnovne kada se djeca pakiraju u krda da budu dio razredne zajednice za kojom tuguju zbog rastanka, jer su 4 zadnje godine mrzili biti s istima u klupama J . Izrastamo kroz ideju da smo dobili rat pošteno, demokratičnost je na razini 10/10, potencijal rasta u tim 1999. je na vrhuncu i onda učimo u praksi proces PRIVATIZACIJE, Dinamo postaje neki HAŠK, pa neki Građanski, pa samo SKI … bože, uništili sve zbog naziva, ali vratili smo Dinamo, dobili Ligu prvaka, pobijedili Ajax, poprodavali čudo igrača, osvojili treće mjesto sa Ćirom, sve izgleda doslovno idilično i onda smo shvatili što je ustvari kapitalizam. Nestao je socijalni stan za 200kn mjesečno, sad je rata pola i više plaće ako uopće možeš dobiti kredit, da bi dobio kredit moraš raditi, posla ima sve manje i došli smo do nove religije NOVAC.

Taj novac je i prije bio mjerilo svega, sad je postalo mjerilo svega, vrijednost čovjeka i otkrivenje roka trajanja jer je sada i zdravlje trošak, ne potreba … ljudi su sad postali potrošna roba, ono što je prije bio novac postali su ljudi, ono što su prije bili nacionalni direktori firme, sada su ministri koji aferama grade ,,bolje društvo'' a odlaskom s vlasti kosturima zatrpavaju svoje tragove, sve do trenutka kada promjene adresu boravišta na Remetinec , ali i kada završe to često bude samo privremeno boravište jer pravosuđe koje državu čine dobrom, pravičnom i prosperitetnom od države naprave močvaru u kojoj ostaju naivni ljudi i korumpirani privrednici koje kada promiješate dobijete podijeljeno društvo jer rimske izreke i danas imaju jačinu – Divide et impera je kod nas izreka koja je nit vodilja kod nas i sve dok je tako reallity check će se morati svakih 25 godina raditi i to sa sjetom u oku, ali sada nakon promjene vlasti – novi premijer ima pravo i mogućnost da nešto mijenja, da građani stvarno ne postaju građevine (u materijalnom smislu), dobro da ne razlikuje prebivalište od boravišta jer možda kriminalci konačno ostanu sa trajnim boravištem u Remetincu, a da im ne bude samo prebivalište na nekoliko dana, i da nam u Hrvatskoj postane sve GOOD, i da nam političari STAY CALM AND GOUVER ON, te da shvate poruku bez lošeg prijevoda da samo ostanu mirni i vladaju na….

Lijepi i sretni mi bili.

 

Share on Facebook
comments

Miljenko Šestak

Nova vijest

Još pozdrava iz svijeta robota!

Još pozdrava iz svijeta robota!

Prvo nešto iz prošlosti. Znate li da se roboti prvi puta spominju negdje već oko 7. stoljeća prije naše ere.... I to na Zapadu u grčkom mitu o Talosu brončanom mehaničkom kolosu koji je čuvao otok Kretu od mogućeg nepoželjnog upada. Mehanički je brončani kolos mogao uništavati ljude i brodove...

Opširnije...

Izlet u robosvijet

Izlet u robosvijet

Čuli ste već za tri zakona robotike Isaaca Asimova?! Vjerojatno ste čuli.... Ipak, podsjetimo ih se i promislimo o njima. Godine 1942., književnik Isaac Asimov utemeljuje, u svom djelu Runaround, tri zakona robotike: Robot ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se...

Opširnije...

Put u svemir

Put u svemir

Jednom davno davno… 3. srpnja 1947. pokraj gradića  Roswell u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko evidentno se srušila letjelica čiji su tragovi ostavili jednu od najvećih zagonetki 20. stoljeća. Različita nagađanja o tome koje je porijeklo srušene letjelice stvorila su urbani mit...

Opširnije...

Tvrdoglavo nerješiva pitanja o preobrazbama duha

Gdje se (ne) nalazi duša? Promišljanje o izvoru života (ili mladosti)…. Složimo li se oko toga da svatko od nas ima specifičan samosvojstven osjećaj da mu se samosvijest nalazi u glavi točno na području prednjeg čeonog režnja, iza očiju, tada se pozivamo i na činjenicu da sebe doživljavamo...

Opširnije...

(Ne)Postoji li duša? Razmatranje o strahu od smrti….

Sofioterapija (sophiotherapy) - Tvrdoglavo nerješiva pitanja o preobrazbama duha  Pretpostavimo li da sasvim izvjesno znamo da je barem jedan dio nas besmrtan ili barem trajan sve ostalo u našem životu bilo bi mnogo lakše i sve bismo tegobe mnogo jednostavnije podnosili. Osobno iskustvo...

Opširnije...

Stela Kolar

Nova vijest

Dudek i ja, prijatelja dva

Dudek i ja, prijatelja dva

Ljeto je počelo i treba odlučiti kuda na more i da li u hotel, kamp ili još najbolje kod nekog prijatelja ili rodbine koji te nikada neće odbiti. U nedoumici kuda krenuti odlučila sam glavu razbistriti na selu. Dok se moji prijatelji već protežu na suncu uz obalu mora ja sam spakirala kofere i...

Opširnije...

Kao Juda

Kao Juda

Kada je Juda Iškariotski poljubio Isusa u obraz i izdao ga za 30 zlatnika, pitam se kako se točno osjećao u tome trenutku, u svojoj koži? Može se nagađati, ali jedno je sigurno, kada je Isusu darovao izdajnički poljubac smrti njegov um je bio pomućen pohlepom za novcem do te mjere da više nije...

Opširnije...

Ogledalo, ogledalce moje reci mi, istina što je?

Ogledalo, ogledalce moje reci mi, istina što je?

Ogledalo, ogledalce moje, reci mi istina što je? Što to vidiš bolje od nas koji se ogledamo u tebi ? Dok ogledalo mudro šuti, čuva tolike priče koje nikada neće biti ispričane. Ogledalo zna i vidi sve već na prvi pogled. Prepoznaje namještene osmjehe i uvučene trbuhe ali uvijek strpljivo i...

Opširnije...

Sveti Valentine, čuj me!

Sveti Valentine, čuj me!

O sveti Valentine vjerujem da nisi mogao ni slutiti kada si bio još ovdje kako ćemo slaviti tvoj dan. Sigurno se smješkaš s nebesa kada nas gledaš u Valentinovskoj euforiji i laska ti što smo taj 14. veljače nazvali - Valentinovo, po tebi dragi svećeniče i mučeniče. Odsjekli su tvoju svetu...

Opširnije...

Johnnie Walker

Nova vijest

Imamo Hrvatsku! Ili koliko imamo Hrvatske?

Imamo Hrvatsku! Ili koliko imamo Hrvatske?

Tvrdnja IMAMO HRVATSKU je činjenica i nepobitna istina, ali kakva? Da je stvorena tek sada u Domovinskom ratu, je najgrublja povijesna laž i uvreda generacijama hrvatskih velikana koji su je gradili i davali joj ona integrativna obilježja kroz povijest, da je od plemenskih skupina, preko naroda izrasla...

Opširnije...

O biranju ključnih državnih dužnosnika ili kako se promiću i štite interesi zemlje

O biranju ključnih državnih dužnosnika ili kako se promiću i štite interesi zemlje

Sukladno članku 45. U S T A V A REPUBLIKE HRVATSKE (pročišćeni tekst, Ustavni sud Republike Hrvatske, 15. siječnja 2014.): „Hrvatski državljani s navršenih 18 godina (birači) imaju opće i jednako biračko pravo u izborima za Hrvatski sabor, Predsjednika Republike Hrvatske i Europski parlament...

Opširnije...

Pouke iz povijesti

Pouke iz povijesti

„Historia est magistra vitae“ – Ciceron i  „Tko ne uči iz svoje povijesti, prisiljen ju je ponavljati“ dvije su poznate izreke, koje me iznova motiviraju zaviriti u našu prebogatu šumarsku povijest, stručno i kulturno nasljeđe. Ove godine šumarska struka obilježava 250 godina...

Opširnije...

Gospodarski "uspjeh" ove vlade

Gospodarski "uspjeh" ove vlade

Izbori su pred nama. PR-ovci dolaze na svoje. U izbornoj kampanji dopuštena su svakojaka lupetanja. Đapić je jednom odgovorio na upozorenje novinara na jednu njegovo predizborno obećanje: Nemojte me za to prozivati, to sam rekao u predizbornoj kampanji. Originalan je bio i Ivo Banac na ministarskom...

Opširnije...

O obitelji i nekretninama

O obitelji i nekretninama

Obitelj nije samo prirodni i temeljni oblik ljudske zajednice. Ona je u našim uvjetima presudni oblik opstanka pojedinca i društvene zajednice. Svjedoci smo osmišljenog relativiziranja njezinih funkcija, nastojanja brzog razbijanja i napuštanja obitelji mladih naraštaja. Sve to u interesu kapitala...

Opširnije...

Đuro Janči

Nova vijest

Osvrt na život i djelo prof. dr. IVANA FUČEKA D.I.

Osvrt na život i djelo prof. dr. IVANA FUČEKA D.I.

U prigodi svečane proslave DIJAMANTNOG JUBILEJA - 60. godine svećeničkog života i MLADE MISE održane u Navečerje Uznesenja Blažene Djevice Marije 1955. godine prof. dr. Ivan FUČEK D.I. danas slavi najljepši jubilej u ozračju svetkovine Sv. Jurja mučenika, zaštitnika i patrona đurđevečke...

Opširnije...

Katolička akcija - pokret hrvatske mladeži, žena i muževa

Katolička akcija - pokret hrvatske mladeži, žena i muževa

U drugoj polovini 19. stoljeća dolazi do gospodarskog i društvenog preokreta uslijed progresivne industrijalizacije hrvatskog društva. Novi izumi i strojevi sve više zamjenjuju radnika, uništava male obrtnike.

Opširnije...

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“

Moj pogled na „Đurđevečki kolendar“ GRAD ĐURĐEVAC 2015. Naslovljeno na: GRAD ĐURĐEVAC gosp. Martin MAHOVIĆ Stjepana Radića 1 ĐURĐEVAC

Opširnije...

Ja nisam CHARLIE HEBDO!

Ja nisam CHARLIE HEBDO!

SLOBODA GOVORA i SLIKOVNO IZRAŽAVANJE ne može biti NEOGRANIČENA, zaogrnuta floskulom “ljudskih prava i tolerancije“. TKO TO IMA PRAVO da kroz umjetnost i satiru - KARIKATURU vrijeđa vjeru jednog naroda... KARIKATURA svojim likovnim i jezičnim izričajem šalje najjaču poruku o izokrenutim...

Opširnije...

Dado Vuks

Nova vijest

Reallity check – Croatia 12 points

Reallity check – Croatia 12 points

Razmišljam evo već para dana o istoj temi i nikako se ne mogu oteti dojmu da ovaj naš životni ciklus, pogotovo u Hrvatskoj, postaje sve više virtualni vir pokušaja i pogrešaka življenja nego stvarno kvalitetan način života. Nekoliko razloga me navelo na razmišljanje o ovoj temi, bez obzira...

Opširnije...

Podravske čakule

Podravske čakule

U svijetu državnih mostova, gradskih neovisnjaka i sveopće društvene histerije za izborom najboljih kandidata za ubiranje državne platne rente i odlučivanju o najbitnijim državnim temama - moram se osvrnuti hijararhijski, od državno bitnih tema do najvažnijih podravskih mlekarskih tema. "Plaćajmo...

Opširnije...

Nijansa laži, slamka spasa i zraka nadanja

Nijansa laži, slamka spasa i zraka nadanja

Vjera u bolje sutra dolazi iz duboke laži prema sebi, jer kada bolje promislite oko svake svoje pozitivne misli koja vas pokreće svaki dan koji provedemo nadajući se da ova vjera za boljim sutra postoji dolazite do frapantnog zaključka da ustvari, bolje sutra je samo doslovna fraza koju sami određujemo...

Opširnije...

Prolaznost – Transorieta

Prolaznost – Transorieta

Rijetko tko od nas se zapita za svrhu postojanja, za smisao svega i dali je život samo transcendentalno stanje uma iz neke druge dimenzije, jer svijest rijetko tko može shvatiti. Morbidnost života je da osjećaj prolaznosti  u nama pobudi ili maksimalnu agresiju za uspjehom ili želju da se život...

Opširnije...

Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

Realnost znanja ili sumrak modernog intelektualizma

Danas, kad sa skoro svakog LED tv-a vrište narodnjaci, kad se moral mjeri po tome koliko si blizu zaštite vladajuće strukture, dok nam je valuta toliko vrijedna da se decimalnim mjestima mjeri vrijednost kune nasuprot neke održive svjetske valute, gdje je domoljublje postalo duboko precijenjena i...

Opširnije...

Povijesno-kulturni sadržaj

Podravske širine

Župa svetog Jurja mučenika u Đurđevcu

 • Svete mise od 09.07.2017. - 16.07.2017. Nedjelja, 09. 07. 2017. – 14. NEDJELJA KROZ GODINU           10:00 – ŽUPNA; Marija i Đuro, Marija i Ivan Janči           10:00 – KRŠTENJE...
 • Glasnik župe svetog Jurja br. 201/17 Br. 201/17*09.07.2017.*14. NEDJELJA KROZ GODINU     „U ono vrijeme reče Isus: Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da,...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Najnovije kolumne

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Copyright © 2017 Đurđevac - Rooster.City. Sva prava pridržana.
Joomla! je Free Software objavljen pod GNU/GPL Licencom..